Znanje divljih gusaka

Kako svaka divlja guska zamahne u letu krilima, tako stvori zamah uzdignuća za pticu koja leti iza nje. Leteći u obliku slova V, celo jato može leteti za 71% dalje, nego da svaka ptica leti sama. Kadgod se neka guska odvoji od jata, ona smesta oseti teškoću i otpor, koji se javljaju kod takvog izdvojenog letenja, pa se hitro vraća u jato na svoje mesto, da bi se i dalje koristila silom uzdizanja koju stvara ptica neposredno ispred nje.

Kad se guska predvodnica umori, ona zakoluta natrag u jato, a druga guska tada preuzima čelni položaj. Divlje guske iz zadnjih redova gaču kako bi obodrile čelne letačice da održe brzinu leta. Kada se neka guska razboli, kad je rane ili obore na zemlju, dve se druge guske odvajaju iz jata i sleću zajedno s njom da bi joj pomogle i štitile je.

Ostaju sa ugroženom guskom sve dotle dok se ova ne oporavi ili dok ne ugine. Tada uzleću da bi nastavile put same, gledajući da se usput priključe kakvom drugom jatu ukoliko ne mogu da dostignu svoje. 




Ljudi koji putuju u istom smeru, brže će i lakše stići tamo gde su se uputili, ako se oslone na medjusobne zamahe i napredovanja.

0 komentari:

Post a Comment